Wzmacnia smak potraw i wspiera trawienie. Jak wykorzystać gałkę muszkatołową w kuchni?
Gałka muszkatołowa to jedna z przypraw korzennych, które dodawane są do wielu tradycyjnych dań kuchni polskiej m.in. mięs oraz domowych wędlin. Ta aromatyczna przyprawa dodawana jest również do wypieków, przetworów i napojów np. kompotów, kawy, herbaty, cydru, grzanego wina i piwa. Warto jednak wiedzieć, że specyficzny smak gałki muszkatołowej sprawia, że powinna być dodawana w niewielkich ilościach.
Co to jest gałka muszkatołowa?
Galka muszkatołowa to suszone jądro nasion pozyskiwanych z owoców muszkatołowca korzennego. Przyprawa ta pochodzi z Archipelagu Malajskiego i znajduje szerokie zastosowanie kulinarne oraz słynie z pozytywnego wpływu m.in. na procesy trawienne. Stosowanie gałki muszkatołowej do dań tłustych, ciężkostrawnych i wzdymających pozwala chronić się przed dolegliwościami gastrycznymi.
Tradycyjnie gałka muszkatołowa stosowana jest do przyprawiania mięs, ryb, owoców morza, warzyw, roślin strączkowych, wypieków, zup, sosów ciepłych i zimnych, sałatek oraz napojów.
W sklepach dostępne są całe jądra nasion muszkatołowca korzennego oraz gałka muszkatołowa mielona. Niestety, po zmieleniu gałka muszkatołowa szybko traci wyjątkowy smak i aromat, nawet jeżeli przechowywana jest w szczelnie zamkniętym słoiczku. Aby w pełni wykorzystać wyjątkowe walory tej przyprawy korzennej, najlepiej kupić całą gałkę muszkatołową, którą przed dodaniem do potrawy trzeba zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.
Całą gałkę muszkatołową można przechowywać przez dłuższy czas, bez obaw, że utraci smak i zapach.
Zastosowanie gałki muszkatołowej w kuchni
Gałka muszkatołowa to przyprawa o długiej historii. Gałką muszkatołową przyprawiano m.in. dania kuchni staropolskie np. bigos, flaki, bitki, potrawkę z dziczyzny, pasztety, pierniki, suflety oraz budynie. Przyprawa ta stanowi również ważny składnik sosów np. sosu beszamelowego, który przygotowywany jest na bazie mąki, masła i mleka.
Możemy wybierać spośród wielu potraw kuchni polskiej i kuchni świata, których smak podkreśla gałka muszkatołowa. Ogromną popularnością cieszą się m.in. owocowe i owocowo-warzywne koktajle, dania jednogarnkowe, aromatyczne zupy oraz potrawy z mięsa, których smak podkreśla właśnie szczypta gałki muszkatołowej.
Gałkę muszkatołową dodaje się do potraw w niewielkiej ilości. Choć jest to łagodna w smaku przyprawa korzenna, to jej dość wyrazisty smak i aromat mogą sprawić, że potrawa stanie się niesmaczna. Dlatego do dań dodawaj ją ostrożnie.
Jak smakuje gałka muszkatołowa?
Gałka muszkatołowa ma bardzo intensywny słodkawo-pikantny smak z wyraźnie wyczuwalną nutą goryczki. Wyjątkowe smak i aromat gałki muszkatołowej doskonale komponują się z innymi przyprawami korzennymi np. cynamonem i goździkami.
Gałkę muszkatołową można dodawać do potraw serwowanych na śniadanie, obiad i kolację, a także do deserów i napojów.
Propozycje potraw z gałką muszkatołową na śniadanie
Szukając pomysłu na pyszne śniadanie, warto przygotować np. owsiankę z dodatkiem jabłka, cynamonu, mielonych goździków oraz szczypty świeżo startej gałki muszkatołowej.
Gałka muszkatołowa świetnie podbija też smak jajek – można dodawać ją np. do jajek po benedyktyńsku oraz jajek na miękko. Ekspresową w przygotowaniu potrawą jest jajecznica ze szpinakiem i gałką muszkatołową. Jako ciekawą propozycją na śniadanie polecam także pochodząca z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej szakszukę, czyli jajka sadzone z dodatkiem pikantnego sosu pomidorowego, który przyprawiany jest gałką muszkatołową.
Gałka muszkatołowa nadaje się także do przyprawiania mięsnych i warzywnych pasztetów oraz past kanapkowych. Jej smak doskonale komponuje się również ze smakiem warzyw i owoców, z których często przygotowywane są podawane na śniadanie koktajle.
Potrawy obiadowe z gałką muszkatołową
Gałkę muszkatołową można dodawać do wielu dań obiadowych. Doskonale komponuje się ze smakiem zup m.in. marchewkowej, dyniowej, z cukinii oraz z brokułów oraz pieczonych i duszonych mięs m.in. drobiu, wieprzowiny i wołowiny, dań jednogarnkowych np. bigosu oraz słodkich dań obiadowych na bazie mąki, ryżu, makaronu oraz owoców np. ciasta naleśnikowego i ryżu zapiekanego z jabłkami.
Z dodatkiem gałki muszkatołowej warto przygotować np. kotlety mielone, roladki ze schabu lub drobiu ze szpinakiem, gulasz wieprzowy z warzywami i gałką muszkatołową, a także faszerowane pieczarki, pyzy z mięsem, krokiety lub pieczeń rzymską. To również przyprawa doskonała do zapiekanek np. greckiej mousaki i włoskiej lasagne.
Szczyptą gałki muszkatołowej można też doprawić dodatki do dań obiadowych np. gotowane brokuły, szparagi, kalafior i fasolkę szparagową oraz surówki np. surówkę z marchewki.
Pomysły na desery z gałką muszkatołową w składzie
Gałkę muszkatołową można dodawać do tradycyjnych wypieków np. piernika i ciasteczek korzennych, ciasta dyniowego i marchewkowego oraz tart z owocami lub orzechami, chlebka bananowego, ciasteczek owsianych, budyniów (np. superzdrowego budyniu z kaszy jaglanej) i kremów do ciast.
Potrawy z gałką muszkatołową na kolacje
Potrawy z gałką muszkatołową, które można podać na kolację, to np. papryka lub cukinia faszerowana mięsem mielonym, sałatka z gotowanych ziemniaków i śledzi marynowanych w oleju, sałatka z gotowanych ziemniaków, jajek, ogórka kiszonego oraz cebuli i kofta z grilla. Wszystkie te przepisy uwzględniają dodatek gałki muszkatołowej.
Ciekawostki o gałce muszkatołowej
Warto wiedzieć, że gałki muszkatołowej nie należy spożywać zbyt często i w dużej ilości. Przyprawa ta może m.in. zwiększyć ryzyko zapalenia jelita cienkiego. Spożywanie gałki muszkatołowej w dużej ilości może również zaburzyć pracę układu nerwowego.
Ze spożywania gałki muszkatołowej powinny zrezygnować kobiety ciężarne. Ponadto ostrożność podczas stosowania tej przyprawy powinni zachować alergicy, ponieważ może ona wywołać objawy alergii.
Gałka muszkatołowa bywa stosowana jako afrodyzjak oraz przyprawa poprawiająca samopoczucie. Przyprawa ta m.in. łagodzi nudności, wzdęcia i ból brzucha, pomaga się zrelaksować, ułatwia zasypianie i hamuje nadmierny apetyt.